Een skiër daalt de piste af op Tahko Mountain

Welkom in Kuopio: 7x winterse activiteiten in hartje Finland

Tekst & foto’s:

·

, ,

In 2025 was het groot feest in Kuopio, want dat jaar vierde de Finse stad haar 250e verjaardag! Een momentum dat we niet zomaar wilden laten voorbij glippen, dus trokken we hipperdepip naar de hoofdstad van de regio Noord-Savonië, om er persoonlijk mee de kaarsjes te komen uitblazen. En als we er dan toch waren: ook om er wat te genieten van haar weldadige wellness, topgastronomie en tal van onvergetelijke outdoor activiteiten, uiteraard. Dat het feestvarken Kuopio wat van alle markten thuis is, staat buiten kijf. Zelfs in de winter!

Last updated on juli 13th, 2026

In een slordige vier uur tijd sporen we van Helsinki naar Kuopio, met zo’n 120.000 inwoners de achtste grootste stad van Finland. Da’s ongeveer even groot als Brugge. Het is dan wel putje winter, koud is het allerminst vandaag. Klimaatopwarming, weet je wel. De temperaturen kleuren dan wel licht positief, de grond is nog steeds ijzig hard. Telkens wanneer ik een stap vooruit zet op het spekgladde trottoir, corrigeert m’n lichaam stante pede de stuiptrekkingen, die onherroepelijk tot een bruuske val kunnen leiden. En in Kuopio overkop gaan is écht wel het laatste wat ik wil.

Skyline van Kuopio met meren errond, gezien vanop Puijo Hill
De skyline van Kuopio, omringd door een ontelbaar aantal meren

Winter in Kuopio: 7x tips en activiteiten

1. Het marktplein en de markthal van Kuopio

Gelukkig bereiken we heelhuids Kuopion Tori – de grote markt van Kuopio, zeg maar. En groot is die inderdaad wel. De lokale bevolking noemt het plein zelfs Mualiman napa – ‘Het Centrum van het Universum’. Bescheiden zijn de inwoners van Kuopio allerminst. Zelfs hun statige stadhuis uit 1882 neemt koninklijke proporties aan.

De pittoreske Kauppa Halli – de kanariegele markthal recht tegenover het stadhuis – telt ook al een respectabele 120 lentes. Min of meer de helft zo oud als de stad Kuopio zelf dus. Vandaag is de markthal nog steeds als dusdanig in gebruik. De inwoners van Kuopio komen er nog dagelijks hun boodschappen doen.

Marktplein van Kuopio met stadhuis
Het marktplein van Kuopio
Markplein van Kuopio met stadhuis en banners
Het statige stadhuis van Kuopio dateert al van 1882
Overdekte markthal van Kuopio
Ook de overdekte markthal is al meer dan 120 jaar oud
Powered by GetYourGuide

2. De heuvel en toren van Puijo

Wist je dat geen enkel huis in Kuopio verder dan 500 meter van de dichtstbijzijnde natuur ligt? Net buiten de stad beklimmen we zo de 232 meter hoge Puijoheuvel. Al in 1928 werd dit bosrijke gebied van 200 hectare uitgeroepen tot natuurreservaat, als één van de allereerste in Finland. De bomen op de heuvelhellingen houden er een gemiddelde leeftijd van maar liefst 104 jaar op na. Is er eigenlijk nog iets in Kuopio dat minder dan een eeuw oud is?

Verder vind je op de Puijoheuvel een skischans en kan je in de winter in een grote opblaasbare band over een lange glijbaan van sneeuw naar beneden sjezen. Snow tubing, zoals dat dan heet. Voor dat laatste is het jammer genoeg te warm vandaag. De sneeuw smelt namelijk… als sneeuw voor de zon. Gelukkig is dé grote trekpleister van Puijo iets minder gevoelig voor de wispelturige weersomstandigheden. In een mum van tijd liften we naar het panoramadek van de Puijtoren, 75 meter hogerop. Al sinds 1963 torent deze ranke toren trots boven de stad en het landschap uit. De huidige betonnen toren is nog relatief nieuw, maar al in 1856 werd op deze plek de eerste houten toren neergepoot.

Vanop het panoramadek van de Puijotoren zien we wel meer dan honderd meren de stad omringen. Kuopio maakt dan ook deel uit van het indrukwekkende Merengebied van Finland, waarvan het Saimaameer het grootste is. We krijgen er zelfs even de kans om het dak van de toren op te gaan. Kuopio zou de schoonste lucht in gans Finland bezitten, dus die moeten we maar eens gaan opsnuiven. Maar hoge torens vangen nu eenmaal veel wind. Echt van de zuivere zuurstof genieten, lukt ons dus niet echt. Meer nog: willen we niet van de toren afgeblazen worden, komen we maar beter snel weer van dat dak af.

Puijo Tower met ernaast een teken van 'Kuopio 250'
Uitzicht vanop de Puijo Tower met jaartal van bouw

Restauranttip: aan de voet van de Puijotoren ligt een charmant buffetrestaurant (Puijon Maja), maar ook bovenin de toren vind je een restaurant. Eén die rond z’n eigen as draait zelfs!

Tafels en stoelen met uitzicht in de Puijo Tower in Kuopio
Wijnglazen op tafel in het ronddraaiende restaurant van de Puijo Tower in Kuopio
Puijo Tower
Restaurant Puijon Maja in Kuopio
Aan de voet van de Puijotoren vind je dit typisch Finse buffetrestaurant

3. Bella Lake Resort & Kuopion Saana

We dalen opnieuw de Puijoheuvel af en checken in bij onze accommodatie voor vanavond: het beeldige Bella Lake Resort, idyllisch gelegen aan de oevers van het Kallavesimeer. Vroeger nog een grauwe scheepswerf aan de rand van Kuopio, tegenwoordig een splinternieuw oord van pure ontspanning. En splinternieuw mag je hier gerust letterlijk nemen, want het resort is grotendeeld met hout ineen getimmerd.

De 18 luxueuze suites van het Bella Lake Resort beschikken allemaal over een eigen terras, met eveneens een kleine steiger die het aanpalende meer opgaat. Zelfs vanuit je bed geniet je van een panoramisch zicht over het bevroren water, al moet je het drukke autoverkeer over de brug iets verderop wel even wegdenken. Uiteindelijk vertoeven we nog altijd vlakbij de stad.

De meeste suites herbergen bovendien een privésauna, wat dan weer voor verzachtende omstandigheden zorgt. Verblijf je hier bovendien in de Avanto Deluxe Suite? Dan kan je na iedere saunasessie via een gat in het ijs ook even snel even afkoelen in het ijskoude water van het meer.

Suites aan de oever van het meer bij Bella Lake Resort in Kuopio
Naambord van het Bella Lake Resort in Kuopio
Interior van een suite in het Bella Lake Resort in Kuopio
Privé sauna in één van de suites van Bella Lake Resort in Kuopio
De meeste suites in het Bella Lake Resort hebben een eigen sauna
In de Avanto Deluxe Suite kan je nadien rechtstreeks in het ijskoude water van het Kallavesimeer duiken

Voor meer sauna’s moeten we bij de buren van het Bella Lake Resort zijn: Kuopion Saana. Dit publieke wellnesscomplex is ook nog maar net open. Gasten van het resort genieten van gratis toegang. Je vindt er een Finse sauna, een traditionele rooksauna, een Turks stoombad en een prachtig verwarmd buitenbad, dat zo lijkt over te vloeien in het Kallavesimeer. Maar de echte ijsberen, die nemen natuurlijk een frisse duik in het meer zelf. Mij niet bellen!

Kuopion Saana in Kuopio in de winter
Kuopion Saana
Openluchtzwembad en erachter het meer bij Kuopion Saana in Kuopio
Kuopion Saana heeft een prachtig (verwarmd) overloopzwembad, maar de échte ijsberen nemen een plons in het meer zelf natuurlijk, waar een gat in het ijs gemaakt werd

4. Restaurant Musta Lammas

Kuopion Saana herbergt eveneens enkele leuke restaurants, maar wij keren’s avonds voor het diner terug naar het centrum van Kuopio. We gaan er uit eten bij Musta Lammas, wat zoveel als ‘zwart schaap’ betekent. Zo voelen wij er ons allerminst, want we worden er werkelijk in de watten gelegd. De gastronomische gerechten zijn werkelijk van topniveau. En qua presentatie zijn de borden nog eens ware kunstwerkjes ook. Over de locatie van Musta Lammas valt anders ook iets interessants te vertellen. Het restaurant huist namelijk in de kelder van een oude brouwerij uit 1862. Die sfeer ademt het nog altijd een beetje uit, maar dan in een chique kader. Musta Lammas is overigens lid van La Chaîne des Rôtisseurs, een wereldwijde vereniging met zo’n 2000 leden die gastronomie hoog in het vaandel dragen.

Interieur van restaurant Musta Lammas in Kuopio
Restaurant Musta Lammas in Kuopio huist in een oude bierbrouwerij uit 1862
Detail van het interieur bij restaurant Musta Lammas in Kuopio
Een glas rode wijn wordt uitgeschonken bij restaurant Musta Lammas in Kuopio
Hoofdgerecht bij restaurant Musta Lammas in Kuopio
Dessert bij restaurant Musta Lammas in Kuopio

5. Skigebied Tahko Mountain

Een uurtje rijden brengt ons ’s anderendaags in het wintersportoord Tahko Mountain, nog steeds op het grondgebied van de gemeente Kuopio. Het zijn misschien de Franse Alpen niet, maar met z’n 25 skipistes – waarvan de langste een kilometer lang is – legt men de skilat in Tahko best wel hoog. Vanop de 209 meter hoge heuveltop is het uitzicht over het merengebied alleszins fenomenaal, zelfs zonder dat je er op ski’s staat.

Tahko Mountain is zelfs zo mooi, dat men er onlangs nog maar op de hoogste top een trendy restaurant neerplantte: Havu Kitchen & Bar. En een luxe hotel met tien knus ingerichte suites: het Panorama Landscape Hotel. En een wondermooie wellness met drie sauna’s en verschillende binnen- en buitenbaden: The Forest Spa. Vervelen ga je je hier dus niet gauw doen, op Tahko Mountain.

Tip: ga in Tahko, aan de voet van de pistes, dineren bij SooSoo, een hip restaurant met een sharing food-concept. Het Break Sokos Hotel Tahko, de plek waar wij bleven slapen, ligt er recht tegenover (zie verder onder ‘overnachten’). Zak nadien nog even af naar Hophaus voor een slaapmutsje. Deze distilleerderij maakt z’n eigen gin en er is ook regelmatig live muziek.

Een skiër daalt de piste van Tahko Mountain af
Tahko Mountain staat garant voor 25 oogstrelende skipistes met zicht op de meren
Interieur van restaurant Havu Kitchen & Bar op Tahko Mountain met uitzicht
Vanuit Havu Kitchen & Bar, bovenop Tahko Mountain, geniet je van een verbluffend uitzicht over de omgeving
Zicht op de open keuken van restaurant Havu Kitchen & Bar op Tahko Mountain
Het interieur van Havu Kitchen & Bar is trendy ingericht
Rendierstoofvlees bij Havu Kitchen & Bar
Rendierstoofvlees, een delicatesse in deze regio
Sauna met emmer water in The Forest Spa in Tahko Mountain
Zelfs vanuit de Finse sauna van The Forest Spa krijg je het warm van de winterse omgeving
Buitenzwembad in The Forest Spa in Tahko Mountain
Het centrale buitenzwembad van The Forest Spa

6. Outdoor paradijs Tahko Safarit

Na een uurtje relaxen in The Forest Spa, is het dan misschien toch eens tijd voor wat actie. Onder begeleiding van Tuomo van Tahko Safarit trekken we de Finse wildernis in voor een winterse wandeling op sneeuwschoenen. Die ‘voetsteunen’ moeten ervoor zorgen dat we niet hopeloos in de diepsneeuw wegzakken.

De sneeuwschoenen doen ons precies over roze wolkjes wandelen. En eigenlijk niet alleen erover, maar vandaag heel uitzonderlijk ook eronder! We zijn namelijk getuige van zogenaamde parelmoerwolken, een weerfenomeen dat nog zeldzamer is dan het noorderlicht. Deze polaire stratosferische wolken hangen op erg grote hoogte en lijken met hun roze kleur wel op grote, zwevende parelmoeren, ergo de naam. Machtig om te zien, gewoon!

Een rij mensen wandelt op sneeuwschoenen doorheen de sneeuw
Parelmoerwolken bij zonsondergang in Finland
Parelmoerwolken bij zonsondergang in Finland
De roze parelmoerwolken zijn een erg zeldzaam weerfenomeen en komt nog minder dan het noorderlicht voor

Bij valavond ruilen we de sneeuwraketten in voor iets dat ons nog meer adrenaline bezorgt: een ritje per sneeuwscooter! Met volle gas driften we opnieuw de bossen in waar we daarnet nog op sneeuwschoenen liepen. Intussen valt de duisternis in en moeten we de koplampen van de sneeuwscooter ontsteken, wat het gevoel van snelheid alleen nog maar versterkt. Hoog boven ons blijven de betoverende parelmoerwolken nog heel even de hemel kleuren, tot ook de gitzwarte nacht ze helemaal oppeuzelt.

Verkeersbord dat waarschuwt voor sneeuwscooters
Sneeuwscooters op een rij
Xavier op een sneeuwscooter bij invallende duisternis

7. Sawo Husky

Na een nachtje slapen in het Break Sokos Hotel Tahko – onderaan Tahko Mountain – karren we opnieuw richting Kuopio. Maar deze keer laten we de jarige stad links liggen. We rijden nog een half uurtje verder tot bij Sawo Husky, dat vakkundig verscholen ligt in de bossen nabij het dorpje Lemppy. Het was de jonge Laura die deze huskykennel 11 jaar geleden uit de grond stampte. “Een uit de hand gelopen hobby die zo’n 16 jaar geleden begon”, bekent Laura. Intussen telt de kennel zo’n 37 viervoeters. Oeps!

Met de husky’s neemt Laura regelmatig deel aan internationale wedstrijden. In haar husky farm organiseert ze daarnaast ook tochten voor zowel individuele bezoekers als voor groepen. En vandaag dus ook voor ons. Met z’n tweeën nemen we plaats in de houten slee en maken een klein ererondje over de besneeuwde velden op het domein. De honden zijn helemaal door het dolle heen en slepen de slee aan een rotvaart vooruit. Eén rondje bedraagt meestal 5 kilometer, maar desgewenst kan je de safari uitbreiden tot 13 kilometer. Dat is nog steeds klein bier, in vergelijking met de 90 kilometer die deze husky’s soms op één dag afleggen, tijdens één van de vele officiële wedstrijden verspreid over gans Scandinavië.  

Eigenaar Laura van Sawo Husky
Sawo Kusky is een uit de hand gelopen hobby van de jonge Laura
Close-up van een husky bij Sawo Husky
Intussen telt de kennel zo’n 37 viervoeters
Husky's bij Sawo Husky
Eigenaar Laura ment een slede met husky's bij Sawo Husky

Voor ons was een rondje van een paar kilometer alleszins meer dan voldoende. Na het knuffelen met de honden warmen we nadien in de kota, een typisch Finse blokhut, terug op aan het dartele haardvuur. We sluiten er de safari én ook onze reis in Kuopio af met een dampende kom zalmsoep en knapperige stukjes roggebrood. Dit zijn zo van die winters die je enkel in Finland kan beleven. Blij dat ik de voorbije dagen weer een mooi stukje van Finland mocht afvinken. En o ja, voor ik het vergeet: nogmaals een gelukkige verjaardag, Kuopio. Lang zal je leven, in de gloria!

De houten hut van Sawo Husky
We warmen terug op met soep en brood in een kota, een typische finse blokhut
Laura roert in de potten in de houten hut van Sawo Husky
Een vrouw eet van een dampende kom soep, terwijl door het ramen de honden van Sawo Husky te zien zijn

Inpakken en wegwezen

1. Erheen

Vliegen op Helsinki kan rechtstreeks met Finnair (vanuit Brussel) of Ryanair (vanuit Charleroi), of mits een overstap in Kopenhagen met SAS. Na enkele dagen in Helsinki reisden wij vervolgens per trein verder naar Kuopio, een comfortabele rit van om en bij vier uur (vr.fi).

Kuopio beschikt zelf ook over een luchthaven, die op zo’n 20 kilometer van het stadscentrum ligt. Finnair onderhoudt dagelijks een viertal vluchten tussen Helsinki en Kuopio, een vlucht van amper een uur.

Een trein uit Helsinki is zonet aangekomen in het station van Kuopio
Een trein uit Helsinki is zonet aangekomen in het station van Kuopio

2. Vervoer ter plaatse

Ter plaatse ben je het gemakkelijkst af met een huurwagen. Je kan zowel aan het station als op de luchthaven van Kuopio een auto huren.

3. Overnachten

Wij verbleven in en rond Kuopio in volgende accommodaties:

  • Kuopio: Bella Lake Resort is een splinternieuw resort met 18 suites aan een meer net buiten de stad. Naast het resort kan je ontspannen in de al even nieuwe – publieke – wellness Kuopion Saana. Of blijf gewoon in je eigen suite en profiteer er van je privé sauna.
  • Tahko: Break Sokos Hotel Tahko is een charmant viersterrenhotel aan de voet van Tahko Mountain. Dit hotel nam nog maar net een nieuwe vleugel in gebruik. Op de bovenste verdieping schuilt een mooie wellness met zwembaden, bubbelbaden en sauna’s, terwijl je uitkijkt over de skipistes recht tegenover het hotel.
Een kamer in de nieuwe vleugel van Break Sokos Hotel in Tahko
De kamers in de nieuwe vleugel van Break Sokos Hotel Tahko hebben uitzicht op de skipistes
Lobby van Break Sokos Hotel in Tahko
Break Sokos Hotel in Tahko

Overzichtskaart


Met dank aan Hello Kuopio, Destination Savo & Visit Lakeland Finland.

Logo van Hello Kuopio
Logo van de toeristische dienst Destination Savo in Finland
Logo van Visit Lakeland

Ontdek meer van Op Congé met Xavier

Abonneer je om de nieuwste berichten naar je e-mail te laten verzenden.

Ontdek meer van Op Congé met Xavier

Abonneer je nu om meer te lezen en toegang te krijgen tot het volledige archief.

Lees verder